Příčiny hypertenze

Hypertenze je jednou z nejčastějších patologií, takže každý člověk by měl znát možné příčiny onemocnění a také způsob, jak je odstranit. Tímto způsobem se můžete chránit před vážnými následky vedoucími k předčasné smrti. V souladu s tím bude nutné pravidelně provádět preventivní opatření na základě toho, co může způsobit hypertenzi člověka.

Vývoj onemocnění

Hypertenze je kardiovaskulární onemocnění způsobené zvýšením intravaskulárního krevního tlaku, které s sebou nese řadu negativních procesů a poruch v celém těle. Patogeneze onemocnění je porušení krevního oběhu, který je řízen mozkem. K tomu dochází v důsledku oběhové aktivity, doprovázené vazokonstrikcí.

Měřením krevního tlaku tonometrem může lékař odhalit hypertenzi u pacienta.

Onemocnění diagnostikuje praktický lékař, který měří krevní tlak pomocí tonometru. Zároveň zaznamenává ukazatele, které překračují normu. Jedním změřením krevního tlaku však diagnóza „hypertenze" nekončí. Chcete-li to provést, musíte několik dní zaznamenávat zvýšené indikátory v klidném a aktivním stavu.

Mnoho lidí se domnívá, že hypertenze se vyskytuje pouze ve stáří, ale to je mylná představa. Odborníci dnes stále častěji zaznamenávají juvenilní arteriální hypertenzi způsobenou špatným životním prostředím, špatnou výživou a dalšími faktory. To je to, co může skutečně způsobit hypertenzi člověka.

Rozvoj hypertenze u mužů může začít v mládí, v době, kdy jsou ženy ještě celkem zdravé. Ženské tělo je méně náchylné k nemocem kvůli hormonu, který je podporuje. Během menopauzy se však přestává produkovat a poskytovat ochranu, což vede k rozvoji zvýšeného intravaskulárního tlaku. Proto se výskyt u mužů a žen vyrovnává až ve stáří.

Zpočátku začal praktický lékař hovořit o rozvoji hypertenze již v roce 1948, poté jeho teorii podpořil kardiolog spolu s týmem zdravotnického personálu.

Pak se ukázalo, že pravou příčinou rozvoje hypertenze je porucha vyššího nervového systému, který se nachází v prodloužené míše, hypotalamu a mozkové kůře. Tyto mozkové systémy pomáhají regulovat vaskulární tonus, což vede ke zvýšeným tonickým kontrakcím arteriol.

Selhání funkčnosti nervového systému může změnit pořadí biochemických procesů probíhajících uvnitř těla. To způsobuje zvýšenou aktivitu hypotalamických center sympatické části centrálního nervového systému, postihující cévní systém. Zároveň bylo zaznamenáno i zvýšení tonusu sympatoadrenálního systému.

Externí hypertenze je nervové napětí, které zahrnuje negativní emoce a další faktory, které dráždí nervový systém (včetně psychického traumatu). Způsobují stagnaci ložisek vzruchu v centrálním nervovém systému a také přispívají k narušení intravaskulárního tonu a regulace.

Vnitřní hypertenze je odchylka nervového systému způsobená jeho vlastnostmi a reakcí na dráždivé látky, které se nahromadily během lidského života (včetně infekcí ovlivňujících činnost centrálního nervového systému). Patří sem také vrozené, dědičné vlastnosti, endokrinně-nervové odchylky/změny podobné neurotickým poruchám během ženské menopauzy.

Kardiologové se domnívají, že hypertenze je hyperstenické onemocnění způsobené nervovým napětím. Současně u pacientů s hypertenzí nejsou pozorovány slabé, ale zesílené procesy probíhající uvnitř centrálního nervového systému. Proto je onemocnění extrémně vzácné u lidí se zvýšenou neurofyzickou aktivitou. Při vyšetření pacienta lékaři nepoužívají výhradně vnější nebo vnitřní faktory, ale zvažují jejich kombinaci. Mohou tak zjistit co nejpřesnější informace o příčinách hypertenze a předepsat nejúčinnější terapii.

Příčiny

V medicíně je obvyklé podmíněně rozdělit příčiny hypertenze na vnější a vnitřní.

Mezi vnější faktory, které vyvolávají hypertenzi, patří iracionální životní styl, který zahrnuje špatnou výživu, zneužívání mastných, slaných, sladkých potravin a také:

 • Pravidelné užívání alkoholických nápojů a drog.
 • Kouření.
 • Časté vystavování se stresovým situacím. V takovém případě byste měli změnit své nervózní pracoviště a zlepšit vztahy s rodinou.
 • Pravidelné emocionální výbuchy (negativní).
 • Neaktivní životní aktivita. Pokud práce pacienta s hypertenzí vyžaduje neustálý pobyt v kanceláři, pak je nutné jít do sportovních komplexů a jít na ranní jogging.
 • Nesprávné užívání léků. Měli byste znát všechny vedlejší účinky užívaných léků, používat je přísně podle pokynů lékaře a vyloučit ty, které přispívají ke zvýšení intravaskulárního tlaku.

Každé lidské jednání ovlivňuje zdraví v dobrém či špatném smyslu a při současném znečištění životního prostředí, vrcholu užívání škodlivých látek, člověk zdvojnásobuje své riziko.

Špatná dieta

Špatné návyky/špatná výživa přispívají k poruchám metabolismu a otravují tělo den za dnem. V důsledku toho se krevní cévy zužují nebo ucpávají, což brání normálnímu průtoku krve v těle a způsobuje špatný průtok krve.

Nadměrná lidská hmotnost je hlavní příčinou arteriální hypertenze. Trpí tím mnoho orgánů a systémů těla. Nejčastěji se ve stáří objevuje nadváha, která způsobuje různé odchylky ve výkonnosti srdce a cév.

Problémy spojené s nadváhou vznikají v důsledku sedavého způsobu života, nevyvážené stravy obsahující přemíru tučných, slaných a sladkých jídel, která zvyšují množství cholesterolu v krvi. První známky hypertenze způsobené obezitou jsou tloušťka tukové vrstvy a průměr pasu. Pokud u mužů přesahuje 94 cm, pak je čas přijmout radikální opatření, která pomohou zhubnout, a u žen je toto číslo 80 cm.

Příčinou hypertenze je obezita a špatná strava.

Podle statistik se s obezitou potýká asi 30 % mužů starších 35 let a 50 % žen. Je však nemožné určit stejnou stravu pro všechny lidi. To je způsobeno individuálními charakteristikami těla a životní aktivitou, protože lidé se sedavým způsobem života vyžadují méně kalorií (stejně jako lidé nízkého vzrůstu) a vysocí a aktivní lidé potřebují více. Proto, abyste normalizovali svou váhu, musíte se poradit s odborníkem na výživu a zapojit se do fyzického cvičení.

Zvýšený obsah cholesterolu v krevní plazmě je pozorován při nevyvážené stravě, protože tento enzym se do těla dostává spolu s potravou (také si ho tělo samo vyrábí). V důsledku toho nadbytek cholesterolu přispívá ke zničení a snížení výkonu jater, vzniku hypertenze a obezity.

Kvalifikovaný odborník na výživu, který pacienta vyšetří, provede studii a poté vyloučí následující potraviny: tučné ryby a maso, živočišné tuky, jaterní produkty a předepíše pokrmy obsahující rostlinné oleje, které snižují hladinu cholesterolu v krevní plazmě.

Velké množství zkonzumované soli a slaných jídel jsou nejčastějšími příčinami hypertenze, které celkově negativně ovlivňují organismus, protože v něm přispívají k zadržování tekutin.

Bylo prokázáno, že nadbytek chloridu sodného způsobuje solnou hypertenzi, otoky, potíže s dýcháním a bolest v srdci. Během výzkumu bylo zjištěno, že stav lidí, kteří odmítali konzumovat hodně soli, se z větší části vrátil do normálu, protože podle statistik 1 g chloridu sodného zvyšuje krevní tlak o 1 mm. HgUmění.

Nedostatek aktivity a stresu

Při sedavém zaměstnání a neaktivním životním stylu dochází ke stagnaci krve v cévách, v důsledku čehož dochází k jejich zúžení a snížení srdeční výkonnosti. Pokud nenavštěvujete sportovní kluby, není možné obnovit normální stav cévně-kardiálního systému a v budoucnu to povede k nepředvídatelným následkům.

Stresové situace a emocionální výbuchy jsou pro tělo negativním faktorem, protože v těchto chvílích se mění činnost srdce a zrychluje se puls. Na pozadí zúžených krevních cév nemá srdce dostatek krve, aby ho vyživovalo, a v důsledku toho dochází k hladovění celého těla kyslíkem. Pokud se stresové situace v práci nebo v rodině vyskytují pravidelně, pak by měla být přijata naléhavá opatření k obnovení normální funkce srdce a zabránění vážným následkům.

Stáří

Bylo také poznamenáno, že příčiny hypertenze závisí také na věkové kategorii.

Odborníci, kteří provedli četné studie na lidech různého věku, stanovili následující vzorec: přibližně každých 10–20 let se normální hodnoty intravaskulárního tlaku u člověka přirozeně zvyšují a diagnóza je stanovena, když je pravidelně dosaženo nebezpečné zóny.

Věk osoby Tlak – systolický diastolický
Sečteno a podtrženo Horní Nebezpečná oblast Sečteno a podtrženo Horní Nebezpečná oblast
15 80 120 120-130 50 80 80-90
16-29 90 130 130-139 60 85 85-90
30-39 90 130 130-139 60 90 90-94
60-69 100 150 150-190 60 90 90-94
Pokud je zjištěna hypertenze, kardiolog předepisuje potřebné léky

Rozvoj hypertenze v mladém věku je možný, když je překročena horní hranice normálních hodnot, a důvod této odchylky může spočívat v následujících poruchách v těle: když se změní funkčnost endokrinního systému nebo hormonální hladiny do puberty (během které je narušen vztah mezi endokrinní a nervovou regulací arteriální krve) tlak).

S prudkým poklesem výkonu gonád u zralých žen a mužů se hypertenze začíná aktivně rozvíjet v důsledku nestability intravaskulárního tlaku.

Tento hypertenzní projev se však může časem normalizovat.

Vnitřní důvody

Vnitřní příčiny arteriální hypertenze vznikají v důsledku stávajících nemocí pacienta, které vyvolávají zvýšení krevního tlaku. Tyto zahrnují:

 • Nadměrné množství vápníku v krevní plazmě.
 • Selhání funkce ledvin.
 • Diabetes.
 • Chronická onemocnění infekčního původu.
 • Genetická predispozice k vysokému krevnímu tlaku.

Inzulin je hormon zodpovědný za množství glukózy v krvi a směruje ji do buněk těla. Také rozšiřuje krevní cévy. V normálních hladinách neškodí, ale při nadbytku (u cukrovky) vyvolává zvýšení krevního tlaku a predispozici k rozvoji arteriosklerózy a nepřímo ovlivňuje stav cév, tloušťku cévní lumen a stěny.

Glomerulonefritida, pyelonefritida, urolitiáza - tato onemocnění jsou způsobena zúžením renálních tepen, což vede k hypertenzi ledvin. V tomto případě je narušen krevní oběh uvnitř orgánu a vzniká zvýšené množství angiotenzinu a reninu, což vede k odporu uvnitř cév a ke zvýšení hodnot tonometru. V chronických případech jsou možné hormonální změny vyvolané zvýšeným intravaskulárním tlakem.

Kromě toho mohou nejen onemocnění ledvin způsobit hypertenzi, ale také naopak periodicky patologie způsobuje onemocnění ledvin.

Příčiny arteriální hypertenze v důsledku nádorů nadledvin jsou feochromocytom a aldosterom. Tato onemocnění postihují párové endokrinní žlázy, které produkují hormony ovlivňující intravaskulární tlak a jsou umístěny v horní části ledvin. S nádorem - aldosteromem se zvyšuje množství aldosteronu v krevní plazmě. Vysokým krevním tlakem to však nekončí, protože nemoc vyvolává úbytek draslíku, který se vylučuje močovou trubicí.

U feochromocytomu se produkuje velké množství hormonu adrenalinu, což má za následek zvýšení krevního tlaku. Onemocnění způsobuje mnoho příznaků, charakterizovaných horečkou, náhlým zvýšením krevního tlaku, zarudnutím kůže, zvýšeným pocením a zvýšenou srdeční frekvencí.

Koarktace aorty je vzácné vrozené onemocnění. Současně se oblast aorty zužuje, což brání průtoku krve ledvinami a vede k aktivní produkci reninu v těle. Onemocnění štítné žlázy – hormony produkované štítnou žlázou jsou schopny regulovat celý metabolismus v těle, nicméně při zjištění difuzní či nodulární strumy se u pacienta zvyšuje množství hormonů štítné žlázy, což vede k rychlému tepu a hypertenzi.

Patří sem i příčiny plicní hypertenze (vnitřní), při které dochází ke zúžení plicních tepen, které neplní správně své funkce a mohou vyvolat zhoršení stavu pacienta. S plicní hypertenzí je struktura orgánu narušena, což vede k alveolární hypoxii. Toto onemocnění se může vyvinout na pozadí následujících plicních onemocnění:

 • Bronchiektázie. S onemocněním se v dolní zóně plic tvoří hnisání a dutiny.
 • Chronická obstrukční bronchitida mění strukturu plic, uzavírá cesty určené pro průchod vzduchu.
 • Fibróza plicní tkáně je charakterizována změnami v samotné tkáni, kdy normální buňky jsou nahrazeny buňkami pojivovými.

Kromě plicních onemocnění, které tento typ hypertenze způsobují, se však mohou vyskytovat i onemocnění srdce, která negativně ovlivňují výkonnost cévního systému plic. Patří sem: vrozené vady (defekty septa, patent foramen ovale), ale i další onemocnění, která snižují funkčnost srdečního svalu a přispívají ke stagnaci krve v plicním oběhu.

Kromě výše popsaných důvodů vzniku hypertenze existují další faktory, mezi které patří stav centrálního nervového systému, jeho výkon, rovnováha (ovlivňující nuance, které si člověk obvykle nevšimne), a to: změny barva povrchů stěn, znečištění okolními plyny a výskyt pachů. Vědci prokázali, že jasně oranžové a červené barvy podporují vzrušení a vůně růžového oleje zvyšuje teplotu pokožky, rozšiřuje cévy, zpomaluje puls a snižuje krevní tlak, kdy zápach čpavku vyvolává v těle opačné reakce.

Lidé žijící ve městech pravidelně trpí výfukovými plyny obsahujícími vysoké množství olova, oxidu uhelnatého a dalších těžkých kovů, které způsobují narušení kardiovaskulárního a nervového systému.

Skryté faktory

Na základě lékařské praxe mnoho lidí žije svůj normální život a nepociťuje žádné známky hypertenze a dočasnou malátnost a slabost připisují únavě z náročného dne v práci. Nejčastěji je hypertenze se skrytými příznaky objevena při náhodném terapeutickém vyšetření (kdy lékař změří tlak tonometrem) a doma (sám hypertonikem). Pak je jasné, že neustálý negativní dopad na tělo nemůže projít bez zanechání stopy. Pacient má otázku, jak identifikovat skryté kardiovaskulární problémy a jak je odstranit.

Hypertonici si musí pořídit tonometr a pravidelně si měřit krevní tlak.

Ženy i muži stejně necítí záchvaty vysokého krevního tlaku. Zástupci silnějšího pohlaví však častěji zemřou v důsledku asymptomatické hypertenze.

Po prostudování více než tuctu pacientů s asymptomatickou hypertenzí se vědcům zatím nepodařilo najít odpověď na to, proč z nemoci není žádná bolest, ale účinek je stejný? Přiklánějí se k názoru, že hlavní příčiny latentní hypertenze spočívají v konzumaci alkoholických nápojů a pravidelném vystavování se stresovým situacím (provázeným nepříznivými emocemi).

V důsledku toho, pokud pacient pravidelně pociťuje bolesti hlavy, necitlivost v levé paži, pulsaci cév v časové zóně, mírné lisování nebo bolest na hrudi, rychlý srdeční tep, dušnost, pak hypertenze vykazuje minimální známky.

Po zjištění odchylek ve výkonu cévně-kardiálního systému byste měli pravidelně měřit hladinu tlaku doma pomocí tonometru (nejméně 5krát denně, dokonce i v noci). Pokud přístroj ukazuje hladinu tlaku 140/90 nebo více, měli byste okamžitě zavolat sanitku, protože asymptomatická forma je obzvláště nebezpečná. Bez způsobení silné bolesti si člověk nemusí všimnout výrazného zvýšení tlaku (nebo být klidný ohledně odchylky), což povede k nepředvídatelným následkům a dokonce ke smrti.

Pokud je zjištěna chronická hypertenze, měli byste pravidelně užívat léky přesně podle pokynů svého lékaře, nevynechávat dávky ani neměnit dávkování bez jeho vědomí. Nechte se vyšetřit kardiologem alespoň jednou za 6 měsíců, aby se upřesnil předpis a předešlo se komplikacím (infarkt myokardu, ateroskleróza a hypertenzní krize).

Jak získat přesné výsledky?

 1. Ukazatele krevního tlaku měřte výhradně v klidném prostředí, vsedě s rovnými zády, opřený o opěradlo židle (v uvolněném stavu).
 2. Noste volné oblečení.
 3. Měření provádějte nejdříve hodinu po jídle. Měli byste také přestat kouřit a pít kávu po dobu 60 minut.
 4. Nemluv.
 5. Před zákrokem byste si měli alespoň 5 minut lehnout.
 6. Změřte krevní tlak na obou pažích 2-3x.

Když vezmete v úvahu tato doporučení, můžete získat pravdivá data doma, bez cizí pomoci. Doporučuje se měřit hladinu tlaku při sebemenších bolestech hlavy, tlaku na hrudi a dalších příznacích, a pokud jsou zjištěny zvýšené hladiny, okamžitě se poraďte s lékařem, protože hypertenze zjištěná v raných stádiích umožňuje eliminovat onemocnění v plném rozsahu.

Tento přístup k diagnostice latentní hypertenze vám umožní identifikovat onemocnění sami. Nemoc se často neprojevuje během lékařské prohlídky, ale doma začíná aktivně postupovat, takže kontrola krevního tlaku doma vám umožní zaznamenat onemocnění včas a pokud jsou zjištěny abnormální hodnoty, které jsou mnohem vyšší než normální , zavolejte sanitku.

Proto má hypertenze, jako každá nemoc, příznaky a příčiny, ale neměli byste čekat na velké poruchy ve fungování kardiovaskulárního systému nebo vážné nutkání k léčbě (bolest). To je plné přechodu onemocnění na komplikované formy, které vedou ke smrti. Chcete-li se chránit, doporučuje se zakoupit tonometr a pravidelně měřit hodnoty tlaku, a pokud dochází k častým odchylkám, poraďte se s lékařem o nouzové léčbě.