Hypertenze – vysoký krevní tlak

Informace uvedené na stránce by neměly být používány pro samoléčbu nebo vlastní diagnostiku. Pokud máte podezření na onemocnění, měli byste vyhledat pomoc kvalifikovaného odborníka. Pouze lékař může diagnostikovat a předepsat léčbu.

příznaky a příčiny vysokého krevního tlaku

Odkud nemoc pochází?

arteriální hypertenze(synonymum -hypertenze) je celá skupina onemocnění, u kterých je trvalé zvýšení krevního tlaku (TK) typicky více než 130-140/90 mm Hg. Umění. Zvýšené hodnoty krevního tlaku jsou zaznamenávány v různých dnech, přičemž opakovaná měření se provádějí za různých podmínek.

Je důležité zdůraznit, že není vůbec nutné, aby se současně s hypertenzí zvyšoval jak horní (systolický), tak dolní (diastolický) tlak. K provedení této diagnózy stačí zvýšit jeden z ukazatelů - častěji horní číslo, i když je možné i zvýšení dolního tlaku.

Je důležité zdůraznit, že se rozlišuje samostatné onemocnění - arteriální hypertenze (nazývá se také hypertenze nebo GB). U GB je zvýšení tlaku hlavním, klíčovým faktorem, který vyvolává různé zdravotní problémy. Kromě toho byla identifikována symptomatická hypertenze. Jde o onemocnění, u kterých je zvýšený tlak spolu s mnoha dalšími projevy jedním z příznaků. Čili vysoký krevní tlak má zcela zjevnou, odstranitelnou příčinu (poškození ledvin, hypertyreóza, feochromocytom atd. ).

Příčiny hypertenze

Přesná příčina rozvoje hypertenze dosud nebyla stanovena.

Dnes bylo zjištěno, že existuje genetická predispozice k rozvoji patologie.

Riziko je zvláště vysoké u těch lidí, jejichž blízcí příbuzní trpí vysokým krevním tlakem. Kromě toho, vysoce rizikové faktory pro rozvoj hypertenze zahrnují:

 • nadváha a různé stupně obezity (čím vyšší tělesná hmotnost, tím pravděpodobnější je zvýšení tlaku);
 • sedavý životní styl, nedostatek fyzické aktivity;
 • špatné návyky (nadměrná konzumace alkoholu, kouření);
 • přebytek dietní soli;
 • chronický fyzický nebo psycho-emocionální stres, nedostatek spánku, přepracování.

Nejčastěji hypertenze postihuje lidi ve vyspělých zemích, kteří pracují v kancelářích s rozvrhem směn. Při známkách hypertenze je tedy nutné především upravit životní styl (aktivita, výživa, návyky).

Symptomatické zvýšení tlaku je možné u patologií vnitřních orgánů, endokrinních a metabolických onemocnění.

Vysoký krevní tlak často doprovází onemocnění ledvin nebo jejich cév - pyelonefritida, glomerulonefritida, polycystické léze, stenóza renálních tepen, diabetická nefropatie. Hypertenze se vyskytuje u nádorů hypofýzy, nadledvin (feochromocytom aj. ), hypertyreózy, Cushingovy choroby, cévních lézí (koarktace aorty), preeklampsie aj. Hypertenze je typická pro syndrom spánkové apnoe, užívání některých léků (kortikosteroidy, perorální antikoncepce, některá NSAID).

Hypertenze: hlavní příznaky

Pacient sám o sobě nemusí po dostatečně dlouhou dobu pociťovat zvýšení tlaku. Vysoký krevní tlak může být doprovázen nepříjemnými příznaky. To:

 • tíha v hlavě nebo bolest hlavy (zejména v zadní části hlavy);
 • mouchy před očima, problémy se zrakem;
 • závrať;
 • nevolnost, někdy zvracení;
 • nestabilita při chůzi;
 • astmatické záchvaty, respirační selhání;
 • těžká slabost, malátnost;
 • zvýšená únava se sníženým výkonem.

Všechny tyto příznaky nejsou specifické a jsou možné u mnoha jiných onemocnění, proto je třeba je hodnotit pouze v kombinaci s čísly krevního tlaku. U symptomatické hypertenze u mužů nebo žen jsou možné příznaky z orgánů, které trpí nejvíce - otoky, křeče, svalová slabost, chrápání, zástava dechu během spánku, mdloby atd.

Komplikace

Neustálé zvyšování tlaku je nebezpečné pro rozvoj komplikací spojených s poškozením orgánů a tkání. Všechny se vyvíjejí postupně, v průběhu několika let. V počátečních fázích jsou změny reverzibilní, pokud je tlak kontrolován pravidelným užíváním léků na hypertenzi. Bez léčby vede pokročilá GB k závažným komplikacím. Stěny tepen trpí, ztrácejí pružnost, zhušťují se, poškozují se a nacházejí se v nich výrazné aterosklerotické změny. Postiženy jsou zejména cévy srdce, mozku, ledvin, končetin a očí. Ateroskleróza cév myokardu vyvolává vývoj a progresiischemická choroba srdeční(zkráceněischemická choroba srdeční). Hypertenze je spojena s mnohem vyšším rizikem rozvojeinfarkt- odumření části myokardu v důsledku poruchy krevního oběhu v cévách.

Možné jsou i další komplikace.

 • Léze CNS - vysoká rizika cévních mozkových příhod (akutní cévní mozková příhoda v důsledku krevní sraženiny nebo ruptury), dochází k chronickým poruchám průtoku krve v mozkových cévách s rozvojem encefalopatie.
 • Nemoci, ischemické léze ledvin nakonec tvoří chronické selhání ledvin.
 • Poruchy vidění až do úplné slepoty, ke kterým dochází v důsledku podvýživy sítnice a zrakového nervu.
 • Metabolický syndrom je kombinací hypertenze s vysokou hladinou lipidů v krvi, nadváhou, vysokou hladinou cukru v krvi. To ohrožuje rozvoj mrtvice a infarktu.

Mnoho dalších komplikací je také možné. Nebezpečí hypertenze je, že po dlouhou dobu může probíhat bez jakýchkoli příznaků, ale cévy a vnitřní orgány trpí poruchami prokrvení.

Klasifikace

Podle velikosti zvýšeného krevního tlaku se rozlišují tři stupně hypertenze. Kromě nich existují také rizikové skupiny na základě určitých hodnot tlaku a úrovně jeho kolísání.

 • Optimální krevní tlak je nižší než 120/80 mm Hg.
 • Za normální tlak se považuje 120-129 / 80-84 mm Hg.
 • Tlak v mezích až 130-139 / 85-89 mm Hg je považován za vysoký normální.
 • AG 1. stupně je umístěn při hodnotách tlaku 140-159 / 90-99 mm Hg.
 • Hypertenze 3. stupně je umístěna při tlaku nad 180/110 mm Hg.
 • Hypertenze 3. stupně je umístěna při tlaku nad 180/110 mm Hg.

Samostatně vystupuje izolovaná systolická hypertenze s nárůstem horních čísel o více než 140 a dolních o méně než 90 mm Hg.

Závažnost stavu se posuzuje podle nejvyšší hodnoty tlaku (bez ohledu na to, zda je horní nebo dolní). Pro přesnou diagnózu musíte určit tlak několikrát denně po dobu jednoho nebo dvou týdnů.

Rozlišují se také stadia hypertenze, odrážející stadia změn v těle na pozadí hypertenze a vývoje komplikací. Celkem se rozlišují tři stadia, z nichž každé je charakterizováno svými vlastními změnami v orgánech a systémech, odchylkami v laboratorních rozborech a funkčních testech.

 • Fáze I jsou počáteční změny v HD. Nedochází k poškození cílových orgánů: bez hypertrofie myokardu (ztluštění srdeční stěny), snížení rychlosti filtrace v glomerulech ledvin, bez bílkovin v moči, bez plaků a bez ztluštění karotických tepen.
 • Stádium II se projevuje v přítomnosti alespoň jednoho z výše uvedených příznaků (obvykle je to hypertrofie myokardu nebo pláty na tepnách).
 • Stádium III je vystaveno v přítomnosti alespoň jednoho z celé skupiny kardiovaskulárních onemocnění, které je spojeno s rozvojem aterosklerózy. Jedná se o cévní mozkovou příhodu, infarkt, poškození cév dolních končetin, anginu pectoris, sníženou glomerulární filtraci, výrazné ztráty plazmatické bílkoviny močí.

Určení stupně a stadia GB je důležité pro sestavení léčebného plánu a následných a rehabilitačních opatření. Čím závažnější je stav, tím aktivněji a intenzivněji by měla být terapie prováděna.

Diagnostika

Obvykle se pacient obrací se svými stížnostmi na terapeuta, méně často - okamžitě na kardiologa. Hypertenzi mohou odhalit i další odborníci – neurolog, endokrinolog, urolog nebo nefrolog.Diagnostika hypertenze nebo symptomatické hypertenze začíná záznamem všech potížíkteré člověk mápodrobné studium anamnézy(jaká onemocnění byla přenesena, jsou nějací příbuzní s hypertenzí, jaký životní styl pacient vede, jak se stravuje atd.

Poté lékař provede vyšetření – zhodnotí výšku a váhu, BMI, obvod břicha, změří puls, tlak, dechovou frekvenci. Je důležité zdůraznit -Krevní tlak by měl být měřen třikrát na schůzku.snížit vliv chyb (vzrušení, stres, vady měření).

Lékař také dá doporučení k měření tlaku doma dvakrát denně - ráno a večer, předepíše řadu laboratorních a instrumentálních testů. To:

 • obecná klinická analýza moči a krve;
 • biochemická studie, koagulogram, hladina glukózy;
 • EKG a ECHO-KG (ultrazvuk srdce);
 • Ultrazvuk břišních orgánů (včetně ledvin a nadledvin);
 • konzultace oftalmologa se studiem stavu fundusu.

Po obdržení všech výsledků lékař vyhodnotí všechny rizikové faktory, komorbidity a léze vnitřních cílových orgánů. Člověk je zařazen do určité rizikové skupiny a na základě toho se určuje taktika léčby, opatření k prevenci komplikací, frekvence pozorování a vyšetření.

Metody léčby arteriální hypertenze

Základem léčby hypertenze jekombinace nedrogových metod a léků. První věc, kterou lékař doporučí, je korekce hmotnosti, rozšíření objemu fyzické aktivity, vzdání se špatných návyků, stejně jako úprava stravy pro hypertenzi, snížení soli, lehkých sacharidů, nasycených tuků ve stravě, zvýšení množství čerstvého ovoce , přirozená potrava.

Pro pacienty, u kterých se nestabilizuje hladina tlaku pouze změnou životního stylu, výživy a všech doporučení, platí lékařimedikamentózní terapie.

Léčebný režim je vybrán individuálně, lze použít léky z různých skupin. To:

 • diuretické léky (diuretika);
 • antagonisté vápníku;
 • antagonisté receptoru angiotensinu-II (léky končící na sartan);
 • ACE inhibitory (konec léku je adj);
 • beta-blokátory (končící na -lol).

Dnes lékaři kombinují skupiny léků, aby dosáhli maximálního účinku, protože užívání jednoho léku obvykle nedává stabilní a výrazný účinek, požadovanou úroveň krevního tlaku. Výběr léků provádí pouze lékař s přihlédnutím k věku, komorbiditám a již užívaným lékům. Terapie se provádí kontinuálně, dávka se volí individuálně na několik týdnů nebo měsíců.

Prevence nemoci

Jednoduché změny životního stylu jsou účinné v prevenci hypertenze. Je třeba co nejvíce zdravé, racionální výživy, pohybové aktivity a udržování zdravé hmotnosti, snížení množství soli ve stravě, ochrana před stresem. Pro včasné odhalení zdravotních problémů a počátečních projevů GB jsou nutné pravidelné návštěvy lékaře, klinické vyšetření.