9 lidových léků, které pomáhají při léčbě hypertenze

indikátory vysokého krevního tlaku při hypertenzi

Hypertenze je nebezpečné onemocnění charakterizované zvýšením krevního tlaku (TK). Děje se tak pod vlivem negativních vnějších faktorů, jako je neustálý stres, nepříznivé podmínky prostředí a další.

Hypertenze je poměrně časté onemocnění. Častěji trpí lidé po čtyřiceti letech. A i když onemocnění nijak zvlášť nepostupuje, je poměrně obtížné identifikovat jakékoli příznaky. V tom spočívá jeho hlavní nebezpečí.

Bohužel je nemožné zbavit se takové nemoci navždy. Pokud je diagnóza provedena, je v tomto případě nutné přijmout opatření k udržení normálního stavu těla.

Kromě léků můžete léčbu hypertenze praktikovat lidovými léky.

Co je arteriální hypertenze?

Hypertenze je onemocnění, při kterém krevní tlak stoupá nad normální hodnotu. Přijatelný indikátor je 100-130 na 80 mmHg. Pokud je nejvyšší hodnota (systolický tlak) mimo meze - sto čtyřicet milimetrů rtuti. Art. , a nejmenší (diastolický) se stává vyšší než devadesát milimetrů, což naznačuje, že je čas zahájit léčbu.

K tlakovým rázům dochází v důsledku fyzického nebo emočního přepracování, stejně jako vlastností těla konkrétní osoby. Ovlivňuje to i počasí, ať už je to vedro nebo silný déšť.

V 90 % případů je hypertenze nezbytná, to znamená, že se jeví jako nezávislé onemocnění, které není způsobeno onemocněními jiných orgánů.

stáří a hypertenze

U starších lidí není taková odchylka charakterizována konkrétním problémem, ale kombinuje celou řadu orgánových patologií. Do čtyřicítky trpí hypertenzí především muži. Ženy většinou onemocní ve vyšším věku, protože tak dochází k ochrannému účinku estrogenů. Během menopauzy nejsou aktivně produkovány.

Při tomto onemocnění pacient zaznamenává různá zarudnutí na kůži obličeje, zesiluje pocení, trápí ho migréna, ať už v noci, nebo po ránu. Také záchvaty zvracení, závratě a dušnost nejsou neobvyklé.

Jak však ukazují statistiky, pacient těmto příznakům vždy nevěnuje pozornost, protože příčinou může být jednoduchá otrava nebo celková únava těla. Pokud nejsou nejlepší lidové léky na hypertenzi včas léčeny, může to v budoucnu vést k vážným komplikacím.

Princip léčby

Při léčbě hypertenze lidovými léky doma je třeba dodržovat speciální pokyny, díky nimž budou výsledky obzvláště účinné.

Je nutné dodržovat speciální dietu, nejíst slaná a tučná jídla. To platí zejména pro lidi s nadváhou.

Ti, kteří kouří, by měli přestat se závislostí. Odmítání cigaret snižuje riziko rozvoje a zhoršení onemocnění srdce a cév. Kromě toho seznam zákazů zahrnuje různé tonické nápoje, bylinné léky na nadměrnou emoční vzrušivost, sedativní bylinné přípravky.

Pro ty, kteří pracují na noční směně, je lepší dát přednost službě přes den. Dopřejte si dobrých osm hodin spánku. Kromě toho je vhodné více relaxovat a snažit se eliminovat případné stresové situace.

Tradiční metody doma

Naše prababičky také věděly, jak léčit hypertenzi lidovými léky. Ve skutečnosti v té době nebylo tolik léčivých přípravků, které lze vidět na policích v jakékoli lékárně. Existuje několik osvědčených metod. Díky nim je zotavení mnohem lepší a rychlejší. I při léčbě hypertenze lidovými metodami by se měly používat léky.

Tělesné cvičení

Fyzická aktivita hraje důležitou roli v léčbě hypertenze. Mírné a pravidelné cvičení třikrát až čtyřikrát týdně znatelně procvičuje dýchací i kardiovaskulární systém. Taková zátěž nejen zlepšuje krevní oběh, ale také pomáhá snižovat nadváhu.

Stačí si vybrat správný sport, který tělu nepřinese mnoho škody. Lekce jógy pomáhají uspořádat myšlenky a pocity, což je velmi důležité při zvýšeném riziku stresových situací.

Jízda na kole nejen posílí svaly a normalizuje dýchání, ale také povzbudí. Plavání vám pomůže zůstat ve formě po dlouhou dobu. Také při ponoření do vody dochází k rovnoměrnému zatížení všech svalových skupin, takže nehrozí, že po vodních procedurách bude bolet ruka nebo noha. Navíc se zvětšuje objem plic.

Neocenitelné výhody tělu přinese i nordic walking na čerstvém vzduchu. Tento sport zahrnuje přítomnost speciálních holí. Vybírají se podle výšky. Když uděláte krok, člověk je od nich odpuzován. Zatížení svalů se stává znatelnějším. Hlavním rysem sportovní chůze je ale její rychlost. A běhání se nedoporučuje. Takový pohyb poskytuje nejmenší přepracování než při běhu.

Teplé koupele

Kromě cvičení se pacientům s hypertenzí doporučuje pravidelně se teplé koupele. Recepty jsou celkem jednoduché:

 1. V jedné nádobě se vyplatí zahřát 0, 3 litru ricinového oleje a v jiné rozpustit sodu ve vodě. Vše promíchejte. Do výsledné kapaliny přidejte kyselinu olejovou (0, 2 l) a trochu roztoku terpentýnu. Poté musí být produkt naplněn do lahví a ponechán tam, kde je vychladlý. Je vhodné přidat 40 ml směsi do teplé vody. Takový postup obvykle netrvá déle než čtvrt hodiny. V dalších časech se doporučuje smíchat s vodou 5 ml hotové směsi.
 2. Do pěti litrů vroucí vody přidejte padesát gramů březových listů, patnáct gramů chmele, lipové květy, šalvěj a třicet gramů oregana. Procedura koupele se provádí po dobu čtvrt hodiny.
 3. Čtyřicet mililitrů terpentýnu se zředí v teplé vodě. Doba trvání lázeňské procedury není delší než výše uvedená.

Po koupeli je užitečné vypít diaforický čaj s medem a citronem.

aromaterapie

oleje na hypertenzi

Esenciální oleje mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. S jejich pomocí můžete příznivě ovlivnit průběh ischemické choroby srdeční, poruchy srdečního rytmu, protože některé složky rostlinných aromatických látek a jejich složení dokážou rozšiřovat koronární cévy, což přispívá ke zlepšení zásobování kyslíkem a glukózy do srdečních svalů a normalizovat metabolismus lipidů.

Esenciální oleje normalizují krevní tlak: snižují ho při hypertenzi a zvyšují při hypotenzi, což se vysvětluje zlepšenou výživou srdečního svalu, zásobením myokardu kyslíkem a glukózou.

Oleje z verbeny, levandule a máty peprné jsou dobré na hypertenzi. Mimo jiné mají, sice přechodný, ale dobrý relaxační účinek.

Do koupele se přidává olej, stačí pár kapek, do obyčejného hrnečku zalitého horkou vodou nebo do aromalampy.

Masáž

Pro léčbu hypertenze je žádoucí lehká masáž, bez brnění a náhlých pohybů. Deset nebo patnáct minut stačí k úlevě od bolesti hlavy a zlepšení pohody. Doporučuje se masírovat oblast od krku po lopatky, pokožku hlavy, břicho a záda.

magnety

Každý zná léčbu hypertenze starodávnými lidovými léky, ale moderní lidová medicína vám řekne, jak léčit hypertenzi neobvyklými metodami. Řeč bude o speciálních magnetech, nebo spíše o magnetických náramcích, aplikátorech a klipech. Od uložit na čistou pokožku. Oblasti vlivu:

 • oblast krku, obvykle pod čelistí;
 • základ týlního hrbolu (za uchem);
 • loket;
 • zápěstí (obvykle v záhybu, který se tvoří při ohnutí).

V těchto oblastech se magnety připevňují bez větších potíží. Jejich umístění je však nejlepší pravidelně měnit, každé tři hodiny odstraňovat a třít kůži. Nošení těchto zařízení se doporučuje asi sedm dní.

Nejúčinnější recepty

Tradiční medicína má na výběr z mnoha receptů. Zvažte, které lidové léky na hypertenzi jsou považovány za nejznámější a nejúčinnější.

heřmánkový odvar pro léčbu hypertenze

Byliny

Na tělo s hypertenzí příznivě působí různé bylinné přípravky. Nejčastěji se připravují tinktury:

 1. Můžete vzít padesát gramů ovsa, nejlépe neloupaného, důkladně ho opláchnout a poté zalít pěti litry vody.
 2. Směs se přivede k varu a poté se asi čtyři hodiny louhuje.
 3. Dalším krokem je přidání osmdesáti gramů kořene elecampanu.
 4. Tinkturu se opět doporučuje přikládat na oheň, dokud se voda nevyvaří.
 5. Jakmile k tomu dojde, směs se dvě hodiny louhuje a poté se do ní přidá třicet gramů medu.

Existují další oblíbené recepty na hypertenzi. Kromě ovsa se tinktury vyrábějí z pupenů břízy, třezalky, slaměnky, jahod nebo heřmánku. Stačí tyto rostliny nalít vroucí vodou a trvat dvě hodiny.

Bylinný čaj funguje dobře. Pro jeho přípravu se používá oregano, aronie, třezalka, hloh.

Bobule

sušené jeřabiny na hypertenzi

Kromě bylinných přípravků existují další účinné lidové léky na hypertenzi.

Arónie je účinná u mírné formy onemocnění. Je schopen uvolnit krevní cévy, takže je užitečné pít džusy, ovocné nápoje, kompoty z tohoto bobule a také bramborovou kaši. Při žaludečních vředech a gastritidě je však lepší tyto bobule nepoužívat.

S hypertenzí lze zvláště rozlišit borůvky. Tyto léčivé bobule pokryté namodralým povlakem obsahují velké množství pterostilbenu, látky, která čistí cévní řečiště od usazenin cholesterolu a snižuje krevní tlak. Pterostilben zlepšuje metabolismus glukózy a lipidů a vykazuje silnou antioxidační aktivitu.

Užitečný šípek. Pokud do šesti dnů užijete 40 g prášku z plodů této bobule ve formě čaje, systolický tlak se sníží o 3, 4%. Navíc nemá žádný významný vliv na diastolický tlak. To platí pro lidi s nadváhou.

Kefír

S hypertenzí se také používají lidové léky na bázi fermentovaných mléčných výrobků. Například kefír. Často se do ní přidá trocha skořice a vypije se.

Z kefíru se vyrábí i léčivé masky. Před spaním je užitečné vetřít trochu teplého přípravku do pokožky obličeje a také hlavy. Účinek se dostaví po dvou až třech procedurách.

Ocet

Ocet je schopen normalizovat tlak, pokud není vyšší než sto šedesát milimetrů rtuti. Tento lék se ředí ve studené vodě, ve které by měly být spuštěny nohy. Pro nejlepší výsledek je pacient navlhčen čelem, stejně jako whisky.

Dieta jako alternativa k medicíně

Tradiční medicína navíc zahrnuje léčbu hypertenze jednoduchými a zdravými potravinami. Dieta vypadá takto:

 1. Pro hypertoniky je nejlepší opustit masové polévky a vařit zeleninové. Do polévky je užitečné přidat obiloviny, pouze pokud je dobře vařená, a čerstvé bylinky.
 2. Maso je žádoucí přijímat libové. Je lepší ji vařit nebo péct.
 3. Rybám bude vyhovovat řeka i moře. To platí i pro různé mořské plody.
 4. Na stole musí být čerstvá zelenina. Jsou to brambory, řepa, cuketa, dýně, mrkev, zelí a lilek. Ze zeleniny dělají i guláše. Jako svačina jsou vhodné mořské řasy a vinaigrette ochucené malým množstvím slunečnicového oleje.
 5. Doporučuje se připravovat pokrmy z vařených těstovin a obilovin (pohanka, ječmen a proso).
 6. U hypertoniků je také užitečné jíst kastrol se zeleninou a tvarohem.
 7. Slepičí vejce je vhodné připravovat naměkko a konzumovat ne více než tři kusy týdně.
 8. Povolené omáčky: rajčatové nebo mléčné.
 9. Chléb je nejlepší zvolit pšeničný nebo žitný, stejně jako celozrnný. I chlebové otruby jsou vhodné při dietě.
 10. Povoleny jsou zakysané mléčné výrobky, ale pouze nízkotučné. Do pokrmů se nejlépe přidávají tvaroh a zakysaná smetana.
 11. Užitečné jsou bobule, různé kompoty, želé a želé.
 12. Stojí za to pít více odvarů z šípků, šťáv (bobulové a zeleninové). Čaj není dostatečně silný. Lze ředit mlékem.

Vyloučit ze stravy by měly být: bohaté vývary, tučné maso, luštěniny, uzeniny, uzené a solené ryby, houby, kaviár, smetana. Také nejezte ředkvičky, křen, hořčici, špenát. Chuť na sladké by se měla vzdát kakaa, zmrzliny a různých krémových dortů. Ale nakládané okurky a hrozny lze konzumovat, ale pouze v omezeném množství.

závěry

 1. Hypertenze by neměla být ponechána bez dozoru, protože se může stát katalyzátorem vážnějších onemocnění.
 2. Tradiční medicína nabízí mnoho užitečných léků na hypertenzi.
 3. Za nejúčinnější jsou považovány šípky a aronie, bylinkový čaj.
 4. Užitečné je více chodit, sportovat, dodržovat správný denní režim a speciální dietu.
 5. Nezapomeňte, že hypertenzi nelze vyléčit bylinami a při tlaku nad 140 mm byste se měli poradit s lékařem.