Klasifikace hypertenze

Lékaři již několik let bijí na poplach: ve vyspělých zemích, které překonaly epidemie, zaujímá arteriální hypertenze stále přední místo mezi příčinami úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Počtem komplikací a špatnou prognózou konkuruje diabetes mellitus. Nemoc přitom rychle omládne. Před pár desítkami let byl 35letý pacient po mrtvici považován za nesmysl. V poslední době tento případ nikoho nepřekvapuje.

Podle Světové zdravotnické organizace trpí arteriální hypertenzí asi čtvrtina obyvatel světa. Polovina lidí starších 65 let trpí hypertenzí.

tlakoměr

Co je to za nemoc?

Hypertenze se týká onemocnění kardiovaskulárního systému. Jeho přítomnost způsobuje trvale vysoký krevní tlak v tepnách systémového oběhu.

Tlak na stěny cév je sám o sobě nezbytným, normálním procesem a je nezbytný pro pohyb krve přes ně. Ve snu tlak trochu klesne a při stresu nebo fyzické námaze je tomu naopak.

Standardní míra tlaku pro mladé lidi (u různých lidí se může mírně lišit) je 120/75 mm Hg. Umění. Pro čtyřicátníky - 130/80, pro ty nad padesát - 135/84. Pokud tlak často stoupá na 140/90, lékaři mluví o hypertenzi.

Krevní tlak se dělí na dva typy:

 1. Systolický. První, horní číslo, znamená sílu krevního tlaku v okamžiku, kdy se srdce stahuje a vytlačuje krev z tepen.
 2. diastolický. Druhé, spodní číslo ukazuje krevní tlak, když se srdeční sval (myokard) uvolní.

Arteriální hypertenze (hypertenze) se z nějakého důvodu nazývá „tichý zabiják": může způsobit různé patologie. Postiženo je zejména srdce a mozek. V pokročilých případech - až do infarktu a mrtvice.

Klasifikace hypertenze

Rizika hypertenze jsou působivá, proto ji vědci zkoumají již od začátku minulého století. Během tohoto časového období se klasifikace změnila více než jednou, ale byly vytvořeny její dva směry:

 1. Při tvorbě klasifikací podle fází rozvoje onemocnění lékaři mysleli na vztah hypertenze s rizikovými faktory rozvoje hypertenze. K úplné shodě však nedospěli – spory stále probíhají.
 2. Izolace variant onemocnění. Přístup se ponoří do příčin hypertenze, fází a mechanismů jejího rozvoje.

Článek se bude zabývat několika klasifikacemi navrženými vědci.

Podle vnějšího vzhledu

Takto nemoc klasifikoval jeden německý lékař. Při pohledu na pacienta F. Volgard rozdělil nemoc na červenou a bledou. V prvním případě, se zvýšením tlaku, je patrné zarudnutí obličeje a těla v důsledku expanze kapilár. Často se současně objevují červené skvrny. V druhém případě nemocný člověk se skokovým tlakem dostane vazospasmus, prochladne a zbledne.

Původ

Lékaři konvenčně identifikovali stupně hypertenze: primární (hypertenze) a sekundární (symptomatická) hypertenze.

Konkrétní důvody pro vzhled a vývoj primární nebyly dosud nalezeny. Má tři stupně.

Arteriální hypertenze 1. stupně se nazývá „mírná". Tlak - 140-159 a 90-99 mm Hg. Umění. Krevní tlak "vyskočí", pak stoupá, pak se vrací do normálu. Hypertenze I. stupně má hraniční podskupinu s ukazateli 140–149 a 90–94 mm Hg. Umění. Pravděpodobnost krizí (ostrých náhlých skoků) je malá, pokud k nim dojde, pak zřídka.

Ale u hypertenze 2. stupně (střední) je riziko větší. Tonometr ukazuje 160–179 a 100–109 mm Hg. Umění. Hypertenze druhého stupně se vyznačuje tím, že tlak je neustále zvýšený.

Onemocnění třetího stupně (závažné) může být život ohrožující, zvláště pokud existují komorbidity. Tato hladina je charakterizována indikátory více než 180 a více než 110 mm Hg. Umění.

Někdy má člověk problémy jen s jedním typem tlaku. Pak se hypertenze nazývá izolovaná a existují dvě možnosti pro hypertenzi:

 1. systolický. Tlak je vyšší než 140 a nižší než 90 mm Hg. Umění. ;
 2. podskupina: hraniční - 140–149 a méně než 90 mm Hg. Umění. V tomto případě se „horní" tlak dotvaruje až na 140 mm Hg. Umění. a výše, zatímco „spodní" zůstává normální. Pak mluvíme o izolované systolické formě hypertenze.

Sekundární hypertenze je méně častá a vyskytuje se asi ve 20 % případů (u mladých lidí do 35 let - ve 25 %). Tento typ onemocnění je způsoben onemocněním určitého orgánu. Nejčastěji se taková symptomatická hypertenze objevuje kvůli problémům s ledvinami. Rozdělení na endokrinní, neurogenní, renální a hemodynamické formy navrhl pan profesor. Lékaři ji používají dodnes.

Stádia hypertenze

V nedávné minulosti byla arteriální hypertenze odborníky rozdělena do tří stupňů. Stádium hypertenze (první, druhé a třetí) ukazuje progresi onemocnění v čase. Rozdělení tedy odráží patologie, které se v těle objevují v průběhu let.

V roce 1999 se vědci rozhodli, že bude přesnější klasifikovat nemoc podle stupňů. Jsou tři a každá znamená řadu změn v digitálních hodnotách krevního tlaku (byly diskutovány výše).

V některých klasifikacích můžete najít čtvrtý stupeň hypertenze. Jeho dolní limity: systolické ukazatele - 210, diastolické - více než 110. Když odborník zaznamená 4. stupeň onemocnění, má na mysli digitální ukazatele tlaku, nikoli stav pacienta, protože hypertenze jsou 3 polévkové lžíce. také považováno za obtížné.

Při chronickém vysokém krevním tlaku se tělo nedokáže vyrovnat se zátěží a s orgány se něco pokazí. Ty z nich, které jsou postiženy dříve než ostatní, lékaři nazývají cílovými orgány. Spolu se srdcem a mozkem k nim patří sítnice a ledviny. Klasifikace hypertenze do stadií je založena právě na dopadu na tyto slabiny.

Nejprve, v 1. stadiu rozvoje hypertenze, jsou orgány ještě zdravé. Často majitelé hypertenze hned na začátku nechodí do nemocnice, protože zdravotní stav je snesitelný a nijak zvlášť nezasahuje do života. Hypertenzní krize jsou spíše výjimkou než pravidlem. Začínající hypertonici zdravotní problémy marně ignorují, protože v této fázi je onemocnění nejsnáze krotitelné. Někdy léčba hypertenze 1. stupně spočívá spíše ve změně životního stylu než v užívání léků. Ale je to nutné. Proto, když tonometr pravidelně ukazuje vysoké známky, je lepší jít ke specialistovi. Včasná léčba pomůže zabránit progresi „tichého zabijáka".

Hypertenze 2. stupně je charakterizována přetrvávajícím vysokým krevním tlakem. Srdce se vzdává jako první - levá komora se začíná zvětšovat a „houstnout". Někteří, kromě abnormalit v práci srdce, také dostávají defekty v cévách sítnice. U osoby s hypertenzí 2 polévkové lžíce. ke krizím dochází mnohem častěji. Nemoc je ale stále léčitelná. Pokud lékař stanoví diagnózu "hypertenze 2. stupně", jeho doporučení by měla být dodržována obzvláště pečlivě. Protože nemoc s dalším vývojem začíná ohrožovat život.

Když přijde hypertenze 3. stupně, všechny cílové orgány o sobě dají vědět hromadou komplikací. Tlakové skoky u hypertenze 3 polévkové lžíce. mohou být doprovázeny záchvaty srdečního selhání a srdečního astmatu. Často se rozvíjí ateroskleróza, angina pectoris, selhání ledvin a další "dary". Třetí fáze hypertenze je často zaznamenána, když pacient již má krvácení do fundu, srdeční infarkt, aneuryzma, mrtvici a další onemocnění.

Známky problémů s tlakem

Včas určit hypertenzi a pochopit, jak dlouho je s ní člověk nemocný, je problém číslo jedna. Mnoho hypertoniků se o diagnóze dozví až po 3 a více letech od začátku onemocnění.

Zvýšené rizikové faktory pro rozvoj hypertenze jsou dědičnost, nadváha, kouření, častý stres, vysoký cholesterol, sedavý způsob života a pokročilý věk.

Budík zazvoní, pokud uvidíte:

 • epizodická bolest hlavy;
 • bolest "mlátí" na zadní straně hlavy nebo klepe ve spáncích;
 • často pociťovat nevolnost a závratě;
 • v očích bliká odlesky nebo létají „černé mouchy";
 • vše dráždí nebo překrývá apatii;
 • mravenčení nebo necitlivost prstů;
 • otoky paží a nohou a/nebo obličeje;
 • Najednou se ozve zrychlený tep.

Pokud se poznáváte, měli byste tlak alespoň systematicky měřit. Ale je samozřejmě lepší jít do nemocnice.

Diagnostika arteriální hypertenze

Při podezření na chronickou hypertenzi lékaři používají tři metody diagnostiky.

První a nejjednodušší je měření krevního tlaku.

Druhým je kompletní fyzikální vyšetření. Může ji provádět pouze odborník. Provádí palpaci a auskultaci (rozbor zvuků doprovázejících práci různých orgánů), perkuse (poklepávání na různé části těla a závěry zvukem), standardní vyšetření.

Ve třetím případě elektrokardiograf pomáhá vyvozovat závěry.

Co vás tedy čeká po příjezdu do nemocnice s podezřením na hypertenzi?

Nejprve vám lékař zkontroluje krevní tlak pomocí speciálního přístroje – tonometru. Mimochodem, u lidí s dráždivým nervovým systémem mohou čísla tlaku vyskočit nahoru i při menších emočních otřesech. Při návštěvě lékaře se u takových pacientů objevuje syndrom „bílého pláště": jakmile lékař začne měřit tlak, stoupá. Ale příčina těchto výkyvů spočívá ve stresu, a ne v nemoci. I když taková reakce na otřes z dlouhodobého hlediska může způsobit narušení normálního fungování srdce a ledvin. U takto ovlivnitelných pacientů bude zdravotník kontrolovat tlak vícekrát a za různých podmínek.

 • Kontrola těla. Shromažďují se informace o výšce, váze, indexu tělesné hmotnosti pacienta. Specialista hledá známky symptomatické hypertenze.
 • Zdravotní historie. Bez výslechu pacienta – nikde. Je potřeba zjistit, s jakými nemocemi se člověk dříve setkal a zda v současné době existují nějaké neduhy. Jsou analyzovány rizikové faktory a životní styl (přítomnost/nepřítomnost špatných návyků, strava, hladina cholesterolu; ukáže se, zda se jedná o diabetes mellitus), zda rodiče byli hypertenzní.
 • Vyšetření. Nejprve lékař poslechne srdce fonendoskopem. Úkolem je identifikovat zvuky, změny tónů nebo přítomnost cizích zvuků, pokud existují. Po této studii lze vyloučit srdeční vady a vyvodit předběžné závěry o jeho stavu na pozadí hypertenze.
 • Chemie krve. Je třeba zjistit hladinu cukru, cholesterolu a lipoproteinů a pochopit, jak je člověk náchylný k ateroskleróze.
 • EKG. Elektrokardiogram je nedílnou součástí diagnostického procesu. Pomáhá vidět selhání srdečního rytmu. S výsledky v ruce lze posoudit přítomnost hypertrofie stěny levé strany srdce, typickou pro arteriální hypertenzi.
 • Ultrazvuk srdce. S jeho pomocí může lékař vidět obraz změn a srdečních vad, zhodnotit práci a stav chlopní.
 • rentgenové vyšetření. Lékaři provádějí arteriografii a aortografii. S jejich pomocí odborníci studují arteriální stěny a jejich lumen, aby vyloučili přítomnost vrozeného zúžení aorty (koarktace) a aterosklerotických plátů.
 • Dopplerografie. Při diagnostice arteriální hypertenze lékař zkoumá stav mozkových a krčních tepen. Ultrazvuk je neškodný a nezpůsobuje komplikace a zároveň pomáhá znát intenzitu průtoku krve tepnami a žilami.
 • Ultrazvuk štítné žlázy. Spolu s dalšími údaji potřebuje lékař výsledky krevního testu na hladinu hormonů, které štítná žláza produkuje. Podle výsledků studie se ukáže, zda štítná žláza hraje nějakou roli v rozvoji onemocnění a jakou léčbu předepsat.
 • Ultrazvuk ledvin. Tyto orgány a jejich cévy jsou velmi citlivé na hypertenzi. Studie pomáhá posoudit jejich stav.
testy krve a moči na hypertenzi

Léčebné metody

Dnes existuje mnoho metod léčby hypertenze. Některé k nám přišly ze starověku, na vzniku dalších léta a roky pracovali lékárníci a vědci.

Nejběžnější metodou je léčba drogami. Lékaři používají několik druhů léků k normalizaci tanečního tlaku.

 1. Antagonisté vápníku jsou zaměřeni na snížení srdeční frekvence.
 2. Se zlepšením tvorby a plýtvání močí fungují diuretika, nejčastěji thiazidová.
 3. Adrenergní látky.
 4. Vazodilatátory rozšiřují krevní cévy a tím vyrovnávají situaci.

V některých případech se používá chirurgická metoda zvaná ablace. Tento postup není snadný. Pacientovi je do žíly zaveden katétr se zařízením, které vytváří rádiové vlny. S jejich pomocí dochází k poškození nervové sítě v blízkosti renální tepny. Aby se po zákroku neobjevily jizvy, efekt se provede na délku celé žíly. Provádí se v lokální anestezii.

Různé metody, které přišly z minulosti, jsou označovány jako alternativní medicína. Toto je park nohou, octové vody a mnoho dalšího.

Při léčbě arteriální hypertenze jsou účinné i netradiční prostředky na bázi kozlíku lékařského, mateřídoušky, červené řepy, citronu, medu, křenu.

Existuje mnoho bylinných odvarů pro léčbu arteriální hypertenze. Zde je jeden příklad:

Vezměte 1 polévkovou lžíci. l. mateří kašička, kořen kozlíku lékařského a kmín. Směs. Nalijte lžíci této kolekce se sklenicí vroucí vody a nechte hodinu. Pijte drogu třikrát denně na 1/3 šálku. Kurz je koncipován na měsíc.

K dispozici je také klášterní čaj určený na pomoc při hypertenzi a homeopatické přípravky. Před léčbou je však nejlepší poradit se s odborníkem.

Arteriální hypertenze je nebezpečné onemocnění, pokud se neléčí. Zdraví je třeba sledovat v každém věku, protože moderní rytmus života často přispívá k rozvoji onemocnění. A bez ohledu na stadium a stupeň hypertenze může bez léčby vést k fatálním následkům.