Co je hypertenze: příznaky a příznaky u mužů a žen

Hypertenze je onemocnění, při kterém je trvale vysoký krevní tlak. Známky tohoto onemocnění mohou být přítomny u žen a mužů, ale u těch druhých se arteriální hypertenze objevuje mnohem častěji.

Kvůli pohlavním hormonům se hypertonie u žen vyskytuje mnohem méně často. S nástupem menopauzy je však ochrana odstraněna, protože hormonální sekrece klesá. Proto se u starších lidí výskyt takového onemocnění stává přibližně stejný.

U mužů se hypertenze často objevuje ve věku 45 let a více. U žen se příznaky onemocnění nejčastěji připomínají po 40 letech.

Ke zvýšení krevního tlaku dochází při zúžení tepen. Příčiny tohoto stavu jsou křeče, vedoucí ke zúžení průsvitu cév a ztluštění jejich stěn. Aby průtok krve překonal zúžené tepny, musí myokard pracovat intenzivněji, v důsledku čehož se do cév dostává obrovské množství krve, což vede ke zvýšení tlaku - od 140/90 mm Hg. Umění.

Proč se u mužů vyvíjí hypertenze?

Příčiny onemocnění mohou být modifikovatelné a nemodifikovatelné, to znamená, že se dělí na faktory, které lze eliminovat vhodnou léčbou, a ty, které lze léčit.

Důvody pro opravu jsou tedy následující:

 1. obezita;
 2. fyzická nečinnost (neaktivní životní styl);
 3. špatné návyky (alkohol, kouření);
 4. nevyvážená strava plná vysoce kalorických potravin nasycených aterogenními lipidy, což má za následek nadváhu a hypertenzi a diabetes mellitus;
 5. zneužívání soli (denní sazba - 4-5 g);
 6. stres, při kterém se do těla uvolňuje mnoho presorických hormonů, což vyvolává vazospasmus.
 7. Spánková apnoe je onemocnění charakterizované chrápáním, které vyvolává zvýšení tlaku v hrudníku a břišní dutině, což vede k vazospasmu.
fyzická nečinnost a obezita jako příčiny hypertenze

Výše uvedené důvody lze v případě potřeby upravit, existuje však řada faktorů, které nelze odstranit, i když je léčba včasná a správná.

Mezi tyto znaky patří dědičnost a pohlaví, protože podle statistik se hypertenze vyskytuje u mužů mnohem častěji než u žen.

Ale stojí za zmínku, že u téměř 90 % lidí, u kterých byla diagnostikována hypertonie, jsou příčiny tohoto onemocnění neznámé.

Arteriální hypertenze má přitom primární (esenciální) charakter. V důsledku toho je pouze v 10 % případů stanoven faktor přispívající k rozvoji sekundární hypertenze.

Příčiny této formy hypotenze zpravidla způsobují onemocnění, jako jsou:

 • nádory nadledvin;
 • arteriální renální stenóza;
 • tyreotoxikóza;
 • koarktace aorty;
 • renální léze, jako je glomerulonefritida.

Kromě toho primárními důvody, proč se onemocnění, jako je hypertenze, vyskytuje u mužů a žen, je užívání antikoncepce, hormonálních léků a antidepresiv.

Známky u mužů

Arteriální hypertenze v zásadě není doprovázena charakteristickými projevy, takže lidé s takovým onemocněním mohou žít mnoho let, aniž by o jeho vývoji vůbec věděli. V důsledku toho je slabost nebo těžká hlava často vnímána jako výsledek extrémní únavy.

Následující příznaky však mohou naznačovat, že v cerebrálním oběhu dochází k patologickým změnám:

 1. snížení pracovní schopnosti;
 2. bolest hlavy;
 3. hluk v hlavě;
 4. stav před mdlobou;
 5. zhoršení paměti;
 6. závrať.

Jak nemoc postupuje, objevují se příznaky jako porucha řeči, pakomáry, dvojité vidění, malátnost a necitlivost rukou a nohou. A v pokročilých případech může dojít ke krvácení nebo mozkovému infarktu.

Hypertenze u mužů je tedy doprovázena hlavními příznaky:

 • Těžká hlava - často je nepohodlí lokalizováno v zadní části hlavy. Tento jev je často doplněn otoky očních víček a obličeje. Při déletrvající bolesti se u mužů vyvíjí zvýšená citlivost na vnější podněty, nevolnost a vznětlivost.
 • Bolest v srdci – lokalizovaná v horní části myokardu na levé straně hrudníku.
 • Dušnost – při počáteční hypertenzi dochází k potížím s dýcháním až po fyzické aktivitě. S progresí onemocnění se však může objevit dušnost, i když je člověk v klidu.
 • Otoky rukou a nohou – tento příznak ukazuje na srdeční selhání, zadržování sodíku a vody v těle.
 • Problémy s viděním - příčiny výskytu takového příznaku spočívají v narušení očního oběhu způsobeného zvýšením krevního tlaku.

Hypertenze u žen: rysy kurzu

bolest hlavy s hypertenzí

Jedním z hlavních příznaků onemocnění je bolest hlavy, která se neočekávaně objevuje kdykoli, proto je symptom často zaměňován s prostým přepracováním. Při arteriální hypertenzi je však v zadní části hlavy pociťována tíha a pulzace. Zvažte podrobně příznaky vysokého krevního tlaku u žen.

Bolest hlavy se zpravidla zesílí, pokud změníte polohu hlavy - nakloní, otočí. Více bolesti se zvyšuje při náhlých pohybech a kašli. Lékaři však poznamenávají, že vysoký krevní tlak a silná bolest hlavy nejsou vzájemně propojenými příznaky hypertenze.

Navíc u žen, stejně jako u mužů, jsou zrakové funkce narušeny. Mouchy se tedy mohou míhat před očima, je tu závoj a vidění je rozmazané.

Ženy také často otékají končetiny a obličej. Tento stav je charakteristický pro srdeční selhání.

Důvody tohoto jevu jsou zadržování přebytečné tekutiny a sodných solí a zneužívání léků. K takovým porušením přirozeně dochází v důsledku poruchy fungování genitourinárních systémů.

Charakteristickými příznaky hypertenze u žen jsou navíc podrážděnost, která vede k prudkému zvýšení krevního tlaku. Hlava přitom silně a dlouho bolí.

Stojí za zmínku, že léčba středně těžkých a těžkých stádií arteriální hypertenze nedovolí úplně se zbavit nemoci.

Ale stav pacienta lze zmírnit, takže se zlepší jeho nálada a výkonnost.

Hypertenze u žen a mužů: charakteristické rysy

Specifickým příznakem vysokého krevního tlaku je změna barvy kůže. U žen tedy může zblednout a u mužů naopak zčervenat.

U mužů se navíc častěji než u žen při změně polohy těla objevuje zrychlený tep, dušnost a silná pulzace. A pro pacientky je charakteristické krvácení z nosu, které se může objevit spolu s bolestmi hlavy. Po tomto se však pacientova pohoda výrazně zlepšuje.

Také u mužů se mnohem častěji objevuje zvracení a nevolnost, u žen je častější stav jako zvýšená podrážděnost a otoky rukou.

Diagnostika

Pokud je zjištěn zvýšený krevní tlak, lékař věnuje pozornost těmto faktorům:

 1. důvody, proč k tomuto stavu dochází;
 2. frekvence vzestupu krevního tlaku;
 3. přítomnost patologií vnitřních orgánů - ledvin, mozku, srdce.

Během měsíce je také nutné provést alespoň tři měření ukazatelů krevního tlaku. Laboratorní studie jsou nutné k identifikaci:

 • rizikové faktory pro další onemocnění srdce a cév;
 • stanovit stupeň poškození cílových orgánů;
 • k diagnostice možné symptomatické hypertenze.

K určení možných příčin zvýšení krevního tlaku se provádí hluboké vyšetření, aby se vyloučila přítomnost sekundární arteriální hypertenze. To platí zejména pro pacienty v mladém a středním věku.

A pacienti s podezřením na symptomatickou nebo maligní hypertenzi jsou odesíláni k nefrologovi nebo lékaři se specializací na onemocnění srdce a cév. U pacientů nad 40 let, kterým byl diagnostikován vysoký krevní tlak, je tedy ve většině případů díky jednoduchým technikám možné stanovit diagnózu hypertenze.

Léčba

stetoskop odmítnutí špatných návyků pro hypertenzi

U labilní hypertenze je možné normalizovat krevní tlak i bez užívání léků. Léčba tedy spočívá v udržování správného životního stylu, takže hypertenze se bude muset vzdát závislostí (alkohol, kouření), začít správně jíst, odpočívat a věnovat se mírné fyzické aktivitě.

Zároveň je nesmírně důležité dodržovat emoční stabilitu, protože se dostavuje stres a nervové vypětí v důsledku uvolňování velkého množství adrenalinu do krve, v důsledku čehož se krevní tlak téměř vždy zvyšuje. Kromě toho se dnes stále častěji provádí nemedikamentózní léčba mírné hypertenze, včetně akupunktury, fyzioterapie a autotréninku.

Někdy jsou však v počáteční fázi onemocnění stále předepisovány léky, které normalizují funkce centrálního nervového systému a metabolismus v mozku. To pomáhá předcházet rozvoji chronických poruch a zvyšuje odolnost centrálního nervového systému vůči stresu.

Léčba prvního stadia hypertenze je zpočátku nemedikamentózní. Měla by sestávat z nízkotučné stravy bez soli, odmítnutí špatných návyků a fyzioterapie. Ale pokud má pacient zhoršující faktory (náhlé skoky v krevním tlaku, hypertenzní krize, ateroskleróza atd. ), pak je nutná medikamentózní léčba.

Druhé stadium mírné až středně těžké1 hypertenze lze tedy léčit pouze jedním lékem s minimální dávkou. V tomto případě je často předepsán lék, který splňuje řadu požadavků, který neovlivňuje metabolismus tuků a sacharidů, netlumí centrální nervový systém, nevyvolává skoky v krevním tlaku atd. Zároveň je velmi důležité neukončovat léčbu drogami, protože i malé přestávky mohou vést k mozkové mrtvici a infarktu myokardu.

Čím déle je pacient na monoterapii, tím lépe. Pokud se však léčba ukázala jako neúčinná, pak se dávka léku zvýší nebo jsou předepsány prostředky z jiné skupiny nebo lékař kombinuje dva léky z různých skupin.

Blokátory receptoru pro angiotenzin II jsou dnes považovány za nejúčinnější s minimálním počtem nežádoucích reakcí a dobrou tolerancí.

Často se předepisují také antagonisté vápníku. Jiný lékař může předepsat IAAF. Diuretika jsou předepsána. Kromě toho jsou alfa a beta blokátory považovány za dobré léky.

Ve třetí fázi hypertenze se léky kombinují. V zásadě se používají následující kombinace léků:

 1. antagonista draslíku a ACE inhibitor;
 2. beta-blokátor a antagonista vápníku;
 3. diuretikum a beta-blokátor;
 4. ACE inhibitor a beta-blokátor.

Pokud se po užití takových léků ukázalo, že léčba je neúčinná, je zaveden třetí lék.

U těžké a maligní hypertenze dochází nejen ke zvýšení tlaku, ale také k poškození cílových orgánů – cév očního pozadí, mozku, srdce a ledvin. Léčba onemocnění zahrnuje užívání 3-4 antihypertenziv

 • ACE inhibitor, alfa-blokátor, antagonista vápníku a diuretikum;
 • diuretikum, ACE inhibitor, beta-blokátor;
 • alfablokátor, betablokátor, antagonista vápníku a diuretikum.

Pokud je maligní hypertenze kombinována s renální, srdeční, cerebrovaskulární a koronární insuficiencí, provádí se symptomatická léčba spolu s hypertenzní terapií. A v některých případech se provádí operace.